Smoczek to gadżet, z którego korzysta większość mam. Wydaje się, że tylko on działa tak uspokajająco i wyciszająco na malucha, o co w większości przypadków nie jest przecież wcale tak łatwo. W korzystaniu ze smoczka, przynajmniej do pewnego wieku, nie ma także nic złego. Coraz więcej mówi się ostatnio o tym, że starsze dzieci ze smoczka korzystać nie powinny. Dlaczego? Jak oduczyć maluszka korzystania ze smoczka, by odbyło się to spokojnie i łagodnie? Zapraszamy do lektury.
.
Kiedy odstawić smoczek?
O tym, że odstawienie smoczka nie jest łatwe, wie chyba każdy rodzic, któremu udało się tego dokonać. Niestety w większości przypadków im dłużej w ciągu dnia maluch korzysta z tego gadżetu, tym trudniej będzie nam pozbyć się „uspokajacza”. A kiedy powinniśmy podjąć pierwsze kroki w odstawieniu smoczka?
Smoczek obecny jest w życiu większości niemowląt i nie ma w tym nic złego. Jednak wraz z rozwojem malucha z czasem przestaje on być niezbędny, tym bardziej, że w przypadku starszych dzieci ssanie smoczka jest wręcz niewskazane.
Według lekarzy pediatrów odzwyczajanie malucha od smoczka powinniśmy zacząć już wieku pomiędzy 3 a 6 miesięcy. Wtedy też u większości dzieci zaczyna stopniowo zanikać odruch ssania. Ponadto wraz z rozwojem dziecka i coraz większą ciekawością wobec świata smoczek staje się po prostu mniej potrzebny. Dobrą okazją do odstawienia „monia” mogą być na przykład pierwsze urodziny malucha – w tym wieku dziecko stawia pierwsze kroki i poznaje otoczenie, a smoczek przestaje już być tak ciekawy.

.
Dlaczego starsze dzieci nie powinny korzystać ze smoczka?
Choć smoczek to cudowny gadżet uspokajający i wyciszający, to może on mieć także swoje ciemne strony. Podejrzewa się bowiem, że ssanie smoczka przez starsze dzieci może być jedną z przyczyn wad zgryzu.
Ponadto zbyt długie używanie smoczka może u niemowląt powodować problemy z jedzeniem z butelki, a także ze ssaniem piersi. Co więcej, według niektórych specjalistów, długotrwałe korzystanie z tego gadżetu może w przyszłości przyczyniać się do problemów emocjonalnych.

.
Jak oduczyć dziecko korzystania ze smoczka?
No cóż, na to pytanie nie ma jednej właściwej odpowiedzi – w tym wypadku każda doświadczona mama ma na pewno swój sposób, dzięki któremu udało się odstawić smoczek.
Jedną z popularnych metod jest powiedzenie maluchowi, że smoczek został zagubiony podczas spaceru lub zabawy. Drugim pomysłem może być także rozmowa z dzieckiem lub opowiedzenie mu historyjki, na skutek której maluch sam podejmie decyzję o zrezygnowaniu ze smoczka. Nie mamy tu oczywiście na myśli straszenia malucha, a delikatne przekonanie, że nadszedł już czas pożegnania z ukochanym przyjacielem. Pamiętajmy, że ostatecznie to dziecko powinno samo zdecydować, że smoczek zostanie odstawiony, a później musimy wykazać się żelazną konsekwencją. W chwilach kryzysu powinniśmy przypomnieć maluszkowi, że on sam zdecydował, iż przyszedł czas pożegnania z „moniem”.
Inną skuteczną metodą odstawiania smoczka może być też stopniowe ograniczanie czasu, w którym maluch korzysta z tego gadżetu. Najpierw postarajmy się zrezygnować z niego w ciągu dnia, a później tylko na specjalne okazje. Po pewnym czasie maluszek powinien być gotowy, by całkowicie rozstać się ze swoim „uspokajaczem”.
Niezależnie od metody, maluch może być w czasie całego procesu płaczliwy i rozdrażniony, warto więc poświęcić mu więcej czasu i zadbać o atrakcje i rozrywki, które choć trochę odwrócą jego uwagę.
Napisz komentarz